Kovačički letopis – Protocollum Eccto [Eccla] Antalfalva

Scan000001      SCAN000002
Ljubaznošću Slovačke evangelističke crkve, gospodina farara Pavela Sklenara, kao i gospodina Pavela Jonaša, naša biblioteka je još pre nekoliko godina u svoj fond uvrstila digitalizovani letopis Crkve Protocollum Eccto [Eccla] Antalfalva. Ova rukom pisana knjiga je stara koliko i Kovačica. Na prvoj strani je popis Kovačičana koji su u hrani pomogli Karađorđeve ustanike 1804. godine. U tom smislu ovaj materijal je od prvorazrednog značaja za proučavanje istorije Kovačica, kao i za etnologe i filologe.
Pošto je zadatak biblioteke prikupljanje, čuvanje, obrada i prezentacija pisanih mterijala, ovde predstavljamo prvih 286 stranica rukopisa. Nadamo se da će ovaj dragoceni materijal poslužiti za dalje proučavanje i obradu. Bilo bi dobro napraviti transliteraciju, možda i transkripciju rukopisa kao i digitalizovanu publikaciju – DVD koji bi sadržao skenirani materijal u punoj rezoluciji, transliteraciju (slovo – po – slovo) i transkripciju . Napominjemo da je skenirani materijal ovde optimizovan za prezentaciju na sajtu, smanjene je rezolucije i omogućeno je samo pregledanje, ne i pretraživanje ili umnožavanje.